Christmas Time – Święta Bożego Narodzenia w Anglii - Perfect English
Szkoła Językowa w Nowym Sączu Perfect English Angielski dla dzieci, kursy językowe, szkolenia dla firm, nauka angielskiego

Christmas Time – Święta Bożego Narodzenia w Anglii

Na długo przed Świętami Bożego Narodzenia wszystkie ulice i sklepy udekorowane są ozdobami świątecznymi (Christmas decorations) i oświetlone lampkami, a zewsząd płynie dźwięk kolęd (carols) i piosenek świątecznych. Domy w środku przystrojone są bluszczem (ivy), ostrokrzewem (holly) oraz jemiołą (mistletoe). W wigilię Bożego Narodzenia (Christmas Eve) dzieci w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych zostawiają począstunek dla Mikołaja (Santa), w Anglii jest to zwykle babeczka z nadzieniem (mince pie) i kieliszek sherry; w USA ciasteczko (cookie) i szklankę mleka, aby Święty Mikołaj, który odwiedzi ich w nocy mógł się poczęstować. Dla jego reniferów przygotowują marchewkę i miskę wody, a na kominku wieszają skarpety (stockings) na prezenty.

W Dniu Bożego Narodzenia (Christmas Day) na dzieci czeka mnóstwo prezentów w skarpetach oraz pod choinką (Christmas tree). Wśród dań świątecznych w Wielkiej Brytanii na stołach można spotkać m.in. pieczonego indyka (roast turkey), ziemniaki (potatoes), brukselki (Brussels sprouts) i świąteczny pudding (Christmas pudding) z suszonymi owocami, w którym czasami dzieci mogą znaleźć ukryte monety albo drobne zabawki, W Stanach Zjednoczonych na świąteczny obiad je się indyka (roast turkey), ciasto z dyni (pumpkin pie) i chleb kukurydziany (corn bread). Przed uroczystym obiadem wszyscy rozrywają dużego papierowego cukierka (Christmas cracker), w którym znajduje się żart (joke), fant oraz papierowa korona, którą każdy zakłada do obiadu. Żeby dostać się do tego co jest w środku dwoje ludzi musi ciągnąć za jego końce – przy otwarciu słyszy się charakterystyczny dźwięk i ze środka wypada zawartość.

Drugi Dzień Świąt to tzw. Boxing Day, mieszkańcy Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych spędzają go w gronie rodziny i przyjaciół.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *