Dzień Św. Patryka w Perfect English - Perfect English
Szkoła Językowa w Nowym Sączu Perfect English Angielski dla dzieci, kursy językowe, szkolenia dla firm, nauka angielskiego

Dzień Św. Patryka w Perfect English

17 marca Irlandczycy obchodzą dzień Św. Patryka (Saint Patrick’s Day). Jest to ich święto narodowe i jednocześnie dzień wolny od pracy. W tym dniu wielu mieszkańców tego wyspiarskiego kraju ubiera się na zielono i przyozdabia swoje ubrania symbolem zielonej koniczynki (tzw. shamrock), podkreślając w ten sposób swoją tożsamość i oddając przy tym cześć Św. Patrykowi, patronowi Irlandii.

Przyjmuje się, że urodził się on w Brytanii około 390 r. n.e. pod panowaniem rzymskim. Stąd według podań, jako młody chłopiec został sprzedany do niewoli, z której ostatecznie udało mu się zbiec do Galii (dzisiejsza Francja), gdzie wstąpił do zakonu. Po kilkunastu latach Patryk powrócił do Irlandii aby jako misjonarz krzewić chrześcijaństwo i gdzie został biskupem. Przyjmuje się, że zmarł 17 marca 461 r. n.e.

Przez wieki wokół samego święta, jak i osoby Św. Patryka, narosło wiele legend, które są bezpośrednio związane z najważniejszymi symbolami Irlandii. Według podań ludowych Patryk wypędził węże z wyspy, sucha laska, którą podpierał się gdy chodził, wypuściła listki, używał trójlistnej koniczyny aby tłumaczyć koncept Trójcy Świętej.  Obecnie, bez względu na ich pochodzenie, wszelkie symbole kojarzone z Irlandią, jak na przykład whiskey czy garniec ze złotem pilnowany przez skrzata w zielonej czapeczce (leprichaun) również są utożsamiane ze Św. Patrykiem.

Wraz z rosnącą w różnych częściach świata diasporą irlandzką, zauważa się nie tylko pojawianie się nowych symboli, jak np. zielone piwo, ale też popularyzację samego święta, które jest dziś obchodzone w wielu krajach, w tym również w Polsce.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *