Prima aprilis (z łac. dosł. „pierwszy kwietnia”) jest w wielu krajach świata obchodzony jako dzień żartów. Jak sama nazwa wskazuje w tym dniu ludzie próbują z siebie żartować i celowo wprowadzają się w błąd. Do zwyczaju często przyłączają się media, które podają nieprawidłowe informacje. Mówimy oczywiście o niewinnych żartach, które nie są w stanie nikomu wywołać żadnej krzywdy. Święto to obchodzą również Anglicy, przy czym wyspiarze mają w zwyczaju nazywać ten dzień w bardziej dosadny sposób, określając go jako Fool’s Day (dzień głupców).
Jeśli chodzi o historię Prima Aprilis, to jest ona bardzo stara. Na tyle, że nie mamy pewności skąd dokładnie się to święto wzięło. Pewnym jest, że obchodzono je już w starożytności, a głębszego znaczenia nabrało w średniowieczu. Jego promocję w tym okresie wiążemy między innymi ze zmianą kalendarza, jaką wprowadził w 1582r. papież Grzegorz XIII. Do tego momentu nowy rok zaczynał się w większości państw europejskich na przełomie marca i kwietnia – w Anglii był to 25 marca. Z podań wiemy, że mieszkańcy często ofiarowali sobie z tego powodu drobne upominki. Po zmianie kalendarza na gregoriański ten zwyczaj oczywiście wygasł, ale 1 kwietnia nadal pozostał ważnym dniem w roku.
To oczywiście nie tłumaczy w żaden sposób szczególnej, żartobliwej natury Prima Aprilis. Tego fenomenu należy doszukiwać się w starożytności, a konkretnie w mitach powstałych w tym okresie historycznym. Badacze do dnia dzisiejszego spierają się, który tekst miał tu decydujące znaczenie. Jedna z teorii mówi, że genezą jest legenda o bogini Ceres, która podczas poszukiwań zaginionej córki została oszukana przez wrogie jej siły – jej święto obchodzono właśnie na początku kwietnia. Podobną opowieść można też znaleźć u Greków (mit o Persefonie) i tu również przejawia się data oscylująca wokół pierwszych dni kwietnia. Jak było naprawdę nie dowiemy się pewnie nigdy.
Bez względu jednak na to, co było początkiem pamiętajcie, by być w tym dniu szczególnie wyczuleni na wszelkie napływające do Was informacje. Jutro mogą się już okazać nieprawdziwe 😉
No Comments