Valentine’s Day – zwyczaje walentynkowe na świecie - Perfect English
Szkoła Językowa w Nowym Sączu Perfect English Angielski dla dzieci, kursy językowe, szkolenia dla firm, nauka angielskiego

Valentine’s Day – zwyczaje walentynkowe na świecie

Dzień Zakochanych zwany Walentynkami to święto, które staje się coraz bardziej popularne w Polsce, zwłaszcza wśród młodzieży. Zaczęto powszechnie je obchodzić w Anglii w okresie średniowiecza. W połowie lutego na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają łączyć się w pary, co sprzyja romantycznym wyznaniom. Właśnie stamtąd pochodzi pierwsza zachowana kartka walentynkowa, którą w 1415 roku Karol, książę Orleanu wysłał do swojej żony, kiedy był uwięziony w londyńskim Tower. Kartka przetrwała do dnia dzisiejszego i można ją zobaczyć w Muzeum Brytyjskim.

Zwyczaje walentynkowe na świecie:

USA – tutaj to święto nabiera najbardziej komercyjnego charakteru. Udekorowane ulice i witryny sklepów, radiostacje nadające miłosne piosenki, w telewizji i w kinach filmy o miłości– to tylko część obchodów Święta Zakochanych.

Wielka Brytania – Tego dnia dzieci w hrabstwie Norfolk liczyć mogą na prezenty od tajemniczej postaci zwanej Jack Valentine. Dawniej w dzień Świętego Walentego dzieci przebierały się za dorosłych, chodziły od domu do domu i śpiewały piosenki o miłości, z powtarzającym się motywem “Dzień dobry, Walenty”.

Włosi obdarowują się w ten dzień czerwonymi ubraniami, szczególnie bielizną.

Francuzi o Walentynkach mówią “Saint Valentin”, zaś mieszkańcy Portugalii – “Dia dos Namorados”, czyli “dzień chłopaka i dziewczyny”.

W Danii i Norwegii święto nie jest obchodzone hucznie, ale miłym gestem jest wspólna kolacja czy wręczenie partnerce bukieciku kwiatów.

W Brazylii 14 lutego trwa obchodzony hucznie karnawał, więc Święto Zakochanych zostało wyznaczone na 12 czerwca.

W Finlandii nie świętuje się Dnia Zakochanych, ale “dzień przyjaciół” – “Ystavanpaiva”, w którym można okazać znajomym jak są dla nas ważni. Podobne znaczenie ma estońskie “Sobrapaev.”

Szwedzi o tym dniu powiedzą “Alla hjartans dag”, czyli “święto wszystkich serc”. Ale, podobnie jak u nas, zwyczaj obchodzenia go nie ma długiej tradycji.

W Japonii, Korei Południowej i Chinach, kobiety obdarowują słodyczami “tomo-choko” – to czekolada dla przyjaciół i “honmei-choko” czekolada darowana osobom najbliższym. Miesiąc później obchodzi się “Biały dzień”, podczas którego to mężczyźni powinni zwrócić uwagę na kobiety, które obdarowały ich czekoladkami i odwzajemnić prezent.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *